DZIEŃ RODZICA – scenariusz spotkania z rodzicami

1. Powitanie rodziców i uczniów.
    Stoliki ustawione w podkowę, po stronie zewnętrznej siedzą rodzice, od wewnątrz np. na ławeczkach dzieci, naprzeciwko swojej mamy/taty. W kąciku pod tablicą szwedzki stół z kubeczkami, szklankami, kawą itd.

2. Przedstawienie zasad zbierania punktów – dwie kategorie konkursowe:
    - rodzinna (każda para rodzic + dziecko zbiera punkty dla siebie) – zapisywane będą w karnecik,
    - zespołowe – rodzice kontra dzieci.
    W każdej kategorii odbędą się po dwa konkursy.

3. Pierwszy konkurs w kategorii rodzinnej: KAWA
     Uczniowie przygotowują dla swojej mamy/taty kawę i deser – w ulubionej filiżance albo kubku, z mlekiem czy cukrem itd. Rodzice oceniają w skali 1-6 sposób przygotowania, estetyką i trafność wyboru.

4. Drugi konkurs w kategorii rodzinnej:  TEST
     Test na znajomość upodobań, historii rodzinnych itp.
     Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące rodziców, a rodzice na pytania dotyczące uczniów (czas ok. 5-10 min). Punktacja – na zasadach podobnych jak w grze państwa – miasta: jeśli jest zbieżność na obu testach rodzina otrzymuje 5 pkt.
    Uwagi techniczne:
    – testy wydrukować na dwóch kolorach kartek – dzieci o sobie i rodzice o dzieciach na takim samym kolorze i odwrotnie – rodzice o sobie i dzieci o rodzicach na takim samym kolorze kartek, (dwie opcje – tata +dziecko oraz mama+ dziecko
    – testy ponumerować nr dzieci z dziennika; po napisaniu testy „idą” np. w prawo do kolejnej rodziny i ta para mama +dziecko ocenia sąsiednią parę.

Konkurs nr 1 w kategorii zespołowej – rodzice kontra dzieci - MUZYKA
Rodzice wybierają jedną osobę, która będzie odgadywać nazwy zespołów, wykonawców piosenek prezentowanych przez n-la. Pozostali rodzice podpowiadają, wspierają itd. Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany jest 1 pkt – zapisywane na tablicy. Podobnie w 2 części – dzieci wybierają jednego przedstawiciela itd.
Dla utrudnienia i lepszej zabawy– dzieciom można puścić kilka piosenek z dawnych lat (np. Wodecki, Madonna itp., a rodzicom zespoły współczesne). Punkty zapisujemy w wydrukowanej tabelce (w załączniku).

PUNKTACJA W KATEGORII ZESPOŁOWEJ

Rodzice kontra dzieci