„Młode talenty przygotowują eksperymenty”

Dobra praktyka

„Młode talenty przygotowują eksperymenty”

Autor: Katarzyna Jarych- Bartczak, nauczycielka przyrody
Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa w Sieroszewicach
Planowany termin realizacji: 1.09.2016 r. – 22.06.2018r.

Wstęp:

Zaplanowane działania mają służyć rozwojowi dzieci, bazując na naturalnej ciekawości świata, samodzielnym odkrywaniu wiedzy, rozwiązywaniu problemów w sposób twórczy. Bardzo ważny jest kontakt uczniów z eksperymentem. Powinni oni mieć możliwość zbadania prostych zjawisk samodzielnie. Ma to ogromne znaczenie, gdy wiedza zdobyta
w ten sposób staje się czymś ,,własnym”. Wiadomości i umiejętności nabyte podczas przeprowadzania eksperymentu pozostają na dłużej w umyśle ucznia i ułatwiają mu dalszy rozwój. Wyniki uzyskane przez uczniów na teście diagnozującym po I etapie edukacyjnym były przeciętne. Wychodząc na przeciw potrzebom edukacyjnym, postanowiłam zachęcić uczniów  do eksperymentowania na zajęciach pozalekcyjnych, na które uczęszczało sporo  miłośników przyrody.

Opis

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas V- VI S.P, udział jest dobrowolny. Realizowane na spotkaniach zagadnienia łączą teorię z praktyką, pozwalają bliżej poznać wybrane zjawiska przyrodnicze. Bliższe poznawanie wybranych zjawisk przyrodniczych, obserwacje, gry
i zabawy dydaktyczne, wykonywanie doświadczeń sprzyjać będą łatwiejszemu przyswajaniu wiedzy, umiejętności oraz dadzą uczniom wiele satysfakcji. Podczas zajęć będziemy wykorzystywać w szerokim zakresie wzajemne nauczanie uczniów poprzez prezentowanie przygotowywanych doświadczeń, pomoc starszych uczniów podczas planowania, wykonywania i wyjaśniania obserwowanych zjawisk przyrodniczych.
W ten sposób mam nadzieję pobudzić dzieci do eksperymentowania i obserwacji otaczającego świata i stymulować różne ich uzdolnienia i zainteresowania oraz zdolności twórczego myślenia.

Cel ogólny:

- popularyzacja wiedzy przyrodniczej w klasach V- VI S.P.

Cele szczegółowe:
W zakresie wiadomości i umiejętności:
- budzenie zainteresowań przyrodniczych,

- aktywne zdobywanie wiedzy i integrowanie wiedzy z różnych dziedzin ,

- rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń, wnioskowania,
- wdrażanie do nabywania umiejętności planowania i przeprowadzania prostych doświadczeń przyrodniczych,
- wdrażanie do twórczego myślenia.
W zakresie postaw:
- wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie, dzielenia się wiedzą,
- rozwijanie odpowiedzialności za pracę własną i całej grupy,
- rozwijanie postaw samodzielności i kreatywności,
- ciekawe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu,
Spodziewane efekty
Dla szkoły:
- wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły,
- uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych,
- budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o twórczy rozwój swoich wychowanków,
- podniesienie jakości pracy szkoły.
Dla uczniów:
- wzrost zainteresowania wiedzą przyrodniczą,
- umiejętność zaplanowania i przeprowadzenia obserwacji i prostych doświadczeń,
- umiejętność współpracy w grupie,
- rozwój twórczego myślenia i kreatywności,
- satysfakcja z odniesionych sukcesów,
- odpowiedzialność za pracę własną i grupy.
Sposoby ewaluacji
W celu dokonania ewaluacji należy posłużyć się:
- obserwacją zachowań uczniów na zajęciach,
 - na zakończenie roku szkolnego przy wykorzystaniu: pola siłowego, zdań niedokończonych.