"Sportowe przerwy"

DATA ZAKOŃCZENIA: 31.05.2017.

ADRESACI PROJEKTU: uczniowie  gimnazjum

FINANSOWANIE INNOWACJI:

Innowacja nie wymaga przyznania dodatkowych środków budżetowych i zgody organu prowadzącego na finansowanie.

Wstęp

Obecne czasy – doba telewizji,  komputerów i  Internetu spowodowały, że  coraz więcej uczniów nie ma zapału do ruchu i nie lubi zmęczenia z jakim się on wiąże.
Z badań Centrum Edukacji Obywatelskiej  i PBS wynika, że 23% gimnazjalistów nie ćwiczy na WF-ie. Najczęstszym wytłumaczeniem biernego uczestnictwa w lekcji jest: brak stroju  lub zwolnienie pisemne. W większości przypadków to właśnie rodzice wypisują swoim zdrowym i sprawnym dzieciom zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego  (22,8%).

Otyłość wśród dzieci i młodzieży to kolejny ważny problem, z którym trzeba się zmierzyć. Najnowsze badania donoszą, że w Europie co czwarte dziecko ma nadwagę natomiast w Polsce aż 18% młodzieży boryka się z tym problemem.

W ciągu ostatnich kilku tygodni bardzo głośno zrobiło się na temat kampanii Ministerstwa Sportu  i Turystyki „Stop zwolnieniom z WF-u”. Stąd też narodziła się nasza innowacja „Sportowe przerwy”, która  ma na celu zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w podnoszeniu sprawności fizycznej, albowiem aktywność fizyczna jest jedną
z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka – warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia.

Nowatorskie spojrzenie na sport: spotkania uczniów ze znanymi sportowcami
z naszego regionu, wyjazdy na ligowe mecze piłki nożnej i koszykówki pozwolą wykształcić wśród naszych uczniów potrzebę działania z własnej woli, w wolnym czasie.
Ukażą  młodym ludziom zalety płynące  z czynnego i regularnego życia sportowego.  Zmienią nastawienie na wysiłek fizyczny.

Cele innowacji

• Rozbudzanie zainteresowań,
  • Wdrażanie do samodzielnego uczestnictwa w sporcie,
  • Harmonijny i wszechstronny rozwój organizmu,
  • Integracja młodzieży,
  • Kształtowanie postaw współdziałania  zespołowego i współodpowiedzialności,
  • Dbałość o sprawność fizyczną i zdrowie,
  • Kształtowanie właściwych postaw i zachowań sportowych (współdziałanie w zespole, gra „fair-play”),
  • Propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego,
  • Wyrabianie poczucia własnej wartości, sprawiedliwości i kultury osobistej oraz szacunku do innych osób, zwłaszcza słabszych i mniej sprawnych,

Metody i formy pracy

• Praca w grupach – współzawodnictwo klasowe podczas dużych przerw,
  • Dokumentowanie  wyników współzawodnictwa,
  • Spotkania ze znanymi sportowcami,
  • Wyjazdy na mecze ligowe piłki nożnej i koszykówki.

Oczekiwane efekty

Wprowadzona innowacja uświadomi młodym ludziom jak ważny w życiu jest ruch, który wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie oraz podnosi sprawność fizyczną.

W wyniku realizacji innowacji „Sportowe przerwy” podniesie się ogólna sprawność fizyczna dziewcząt i chłopców. Nastąpi u nich rozwój cech charakteru przydatnych
w rywalizacji sportowej. Będą przygotowani do aktywnego spędzania czasu wolnego, ukształtują w sobie prawidłowe nawyki ruchowe.

Ewaluacja

Ewaluacja będzie odbywać się na bieżąco na podstawie:

• analizy wyników współzawodnictwa,
  • obserwacji aktywności i zaangażowania uczniów w zajęcia sportowych przerw,
  • wprowadzanie przez uczniów własnych pomysłów.

Naturalną formą ewaluacji będzie poziom zadowolenia uczniów z własnych dokonań.